İZ SÜREN STOP NEDİR?

Oluşan bir trendde; hisseniz yükselme eğilimine girmişse daha çok kar alıp, düşme eğilimine girmişse daha az zararla çıkmak için kullanılacak bir yöntemdir.
İz süren stop uzun vadeli yatırımcılar içinde al-satçılar içinde can kurtaran sigorta gibi görülebilir. Öncelikle kendinize bir kar oranı ve bir zarar oranı belirlemelisiniz.Zarar oranınız hiçbir zaman kar oranını geçmemelidir. Genelde 1/3 zarar kabul edilebilir zarar oranıdır.
Örneğin 10₺ lik bir hisse aldınız. Bu hissedeki kar hedefiniz %10 olsun. Katlanabileceğiniz zarar ise %3 olsun. Hissemiz bu haliyle 11 ₺ hedefli, 9.7 ₺ stoplu olmuş olacak.

Hedefiniz olan 11₺ ulaştınız. Fakat piyasa iyi, yada hissenizle ilgili olumlu gelişmeler var. Daha fazla kar edebilirken burdan çıkmak mantıklı olmayacaktır. Kar artmaya devam ediyor, biz kar hedefini yükselttik. Zarar için artık stop noktamız 10,67 oldu.

Yani maliyete inene kadar zarar etmeyi göze almayarak karımızın tamamından değil yine %3 lük kısmından feragat ediyoruz. Burda en önemli nokta duygusal davranmayarak başta belirlediğimiz stop oranımıza yani stratejimize sadık kalmamızdır.

Bunu aracı kurumların çoğunda stop sistemi var direkt olarak orda verileri girerek yapabilirsiniz. Bankalardan işlem yapıyorsanız onlarda genelde bu sistem olmadığından zincirleme emir adımını kullanmanız gerekiyor. Matriksde ilgili formülleri girince sistem otomatiğe bağlıyor

onuç olarak; kazanç yada kayıp sınırsız değildir, nerenin dip yada nerenin tepe olduğunu hiçbir zaman bilemeyiz.
“ ZARARDA OTURDUĞUMUZ KADAR, KARDA OTURMAYI BECEREBİLİRSEK “ kazanmak için önümüzde hiçbir engel kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir