Yatırımcıları dolandıran borsa şirketleri

Borsada hisse senedi alım satımı yaparken güçlü mali yapısı beklentisi olan hisselerin tercih edilmesi gerektiği uyarısının ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Borsa İstanbul, Egeli &Co Enerji Yatırımları (#EGCEY) , Egeli & Co Yatırım Holding (#EGCYH) ve Egeli & Co Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın (#EGCYO) borsa kotundan çıkarılmasına karar verdi. Borsa İstanbul şirketi 6 Nisan 2020 tarihinde son kez uyarmıştı. Bu uyarıları dikkate olmayan yatırıcılar göz göre göre adeta kumar oynayarak hisseleri almaya devam etti.

ZARAR AÇIKLAYAN ŞİRKETLERİN HİSSELERİ TAVAN OLUYOR

Zaten son dönemde borsa yatırım stratejileriyle uyuşmayan olağandışı fiyat ve miktar hareketleri yaşanıyor. Bir şirket zarar açıklıyor tavan tavan yükseliyor. Eksi özsermayeli şirketler kapış kapış hisse satıyor. Borsaya yeni giren ve telegram ve twitter üzerinde kurulan tuzaklara yakalanan yatırımcılar, kim ne önerirse alıyorlar. Bu şirket kar açıklamış mı? Mali yapısı güçlü mü? Patronu kim? Gibi… Hiçbir detayla ilgilenmeyen yeni yatırımcı kitlesi sadece fiyat alıp satıyor.

Eğer biraz araştırmış olsalardı defalarca Egeli Grubu ile ilgili haberler yapıldı. Patron Tan Egeli, krallar gibi yaşamaya devam ederken şirketler battı gitti. Tan Egeli geçmişte Kirkor Mert İsrailyan isimli birisiyle yaptığı işte dolandırıldığını iddia ederek şirketlerin uçuruma sürüklenmesini izledi. Kirkor Mert İsrailyan ise Müjdat Uslu ile kamu leasing kurumlarını 650 milyon dolardı. O dönemde GenPower isimli şirketi halka açmak isterlerken engele takıldı.ortaya çıkan usulsüzlükler sonrası halka arz gerçekleşmedi. Yine jeneratörlerin üzerindeki seri numarasını değiştirilerek kamu bankalarının leasing kredileriyle dolandırıldığını ortaya çıkardı. Bu ilişkiler geçmişte yaşananlarla ilgili bilgisi olan hiçbir yatırımcı Tan Egeli ve Egeli Grubu ile ilişkisi olan hisseleri almaz!

YEŞİL GRUBU’NUN ŞİRKETİ DE KOTTAN ATILDI

Kısa bir süre önce Engin Yeşil’e ait Kapital Yatırım Holding hisseleri kottan atıldı. Buna rağmen Yeşil Yatırım Holding tavan tavan yükseliyor. Kısa sürede 15 liradan 45 liraya yükseldi. Belki de birçok yatırımcı Kapital Yatırım Holding’in Yeşil Grubu bünyesinde olduğunu bile bilmiyor. Yeşil Yatırım Holding’in (#YESIL) özsermayesi yüksek görünmesinin nedeni yüzde 50 oranında iştirak ettiği WOWWO E-Ticaret Telekomünikasyon şirketinden kaynaklanıyor. Geçmişte WOWWO her bilanço döneminde değerleniyor ve aradaki fark kar olarak yazılıyordu. Benzer işlemlerin sayısını artması üzerine Sermaye Piyasası Kurulu (#SPK) yeni bir tebliği yayınlayarak değerleme farkının kar olarak yazılamayacağını kararı aldı. Bakın son bilançolara Yeşil Yatırım Holding zarar açıklamaya başladı. Ve şirketin borsadaki takas saklama oranı yüzde 99.33.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir