Ham petrol %25 kayıpla en düşük seviyeye geriledi

Ham petrol Koronavirüs salgınının Çin, Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünyanın en büyük ekonomileri ve diğer ülkelerde de üretimi ve tüketimi düşürmesi ile petrol de rekor kayıplar vermeye devam ediyor.

İlk olarak Mart ayında S. Arabistan’ın Rusya ile anlaşamamasının ardından fiyat indirimine ve günlük üretimde artışa gitme kararı alması ile %30 kayıp veren fiyatlar sonraki haftalarda çok sınırlı yükseliş yaşadı. OPEC ve diğer üretici ülkelerin günlük arz kesintisini artırma kararının 10 milyon varil ile piyasa beklentilerinin altında olması ve fiyatlarda da hissedilir etki sağlayamaması ile zayıf kalmaya devam eden petrol, ABD’de stok artışı ve Meksika’nın kredi notunun indirilmesi ile bugün rekor düşüş yaşıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Meksika’nın kredi notunu ve ülkenin milli petrol şirketi Pemex’in kredi notunu düşürdü. ABD de ise ham petrol stokları son haftada 19,2 milyon varille rekor artış gösterdi ve 503,6 milyon varile yükseldi. Stoklardaki artış ve doluluk oranının tavan yapması da fiyatlarda baskı oluşturdu.

Ham petrol %25 üzeri kayıpla 13$ seviyesine gerileyerek Mart 1999’dan sonraki en düşük seviyeyi gördü. Brent petrol ise %4 kayıpla 27$ seviyesine geriledi.

Petrol fiyatlarındaki sert düşüş ve Meksika pesosunun not indirimi ile gerilemesiyle gelişen ülke paralarında da düşüş yaşanıyor. Bugün Meksika pesosu dolar karşısında %2 ile düşüşe öncülük ederken ruble, lira, won ve rand gibi kırılganlığı yüksek olan paralarda da gerileme var.

Petroldeki düşüşün nereye kadar devam edeceği bilinmiyor ve stoklardaki artış ile rekor doluluk oranı OPEC+ üyeleri daha büyük oranda arz kesintisine zorluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir